Історія успіху компанії Sony

Історія успіху компанії Sony

Історія успіху компанії Sony [історія створення і розвитку японського бренду]

Автор статті: Роман Кожин

Історія успіху компанії Sony [історія створення і розвитку японського бренду]

Шукати щось оригінальне в історії заснування компанії Sony – менш корисна, ніж писати цифри на поточній воді, як висловилися б японці. Подібно іншим успішним підприємствам, Sony стартувала з маленького початкового капіталу (500$ солідною сумою не назвеш) і кількох людей, об'єднаних однією ідеєю.

Але сама історія розвитку Sony заслуговує пильної уваги.

Зараз Sony Corporation – велика транснаціональна корпорація, що випускає високотехнологічну електроніку.

Телевізори, фотоапарати, відеокамери, ігрові приставки, смартфони, електронні книги – ось далеко не повний перелік продукції, яка завоювала довіру любителів і професіоналів.

Sony Corporation є підрозділом холдингу Sony Group і займається також його управлінням. Інші дочірні компанії холдингу займаються кіновиробництвом (Sony Pictures Entertainment володіє кіностудіями TriStars Pictures і Columbia Pictures), відповідають за музичну (Sony Music Entertainment), фінансову сфери (Sony Financial Holdings) та ін.

    Штаб-квартира корпорації розташована в Токіо.
    Генеральним директором є Кадзуо Хіраї, який зайняв цей пост в 2012 році.
    Загальне число співробітників по всьому світу – близько 170 000 осіб.
    Ринкова капіталізація Sony Corporation становить 17,6 млрд. доларів, а її продажі – понад 78 млрд. (дані Forbes на травень 2013 р.).
    У 2013 році торгова марка Sony визнана однією з найвпливовіших на батьківщині (4-е місце в «japan's Best Global Brands») і у всьому світі (5-е місце в рейтингу «Top Global Meaningful Brands Index»).
    У наших співвітчизників бренд Sony стабільно користується популярністю, опиняючись в списку "улюблених брендів росіян" то на другий (2011), то третій (2010, 2012) рядку.

Важко повірити, але спочатку, щоб не привертати увагу до країни-виробника, на експортних товарах Sony друкувала слова «Зроблено в Японії» маленьким шрифтом. Одного разу Митниця навіть "загорнула" їх продукцію, тому що мікроскопічний напис було не видно!

"Ховалася" компанія тому, що дешева Японська продукція (паперові парасольки, іграшки та ін.) створили на Заході товарам з Країни висхідного сонця погану репутацію.

Однак Sony Corporation вдалося не тільки перебороти цей стереотип, але і перетворити слова «Зроблено в Японії» в гарантію високої якості!
Як же вдалося цього домогтися?

Компанія була заснована 7 травня 1946 року 38-річним інженером Масару Ібука і 25-річним фізиком Акіо Моріта, і тоді називалася «Токіо цусін коге» («Токійська телекомунікаційна інженерна корпорація»).

Засновники Sony Corporation Акіо Моріта (ліворуч) і Масару Ібука (праворуч)

Масару і Акіо знали один одного ще з часів війни, коли вони разом працювали в групі вчених, яка трудилася на благо армії.

У новій фірмі батьки-засновники застосували правило «розділяй і володарюй». Будучи справжнім технічним генієм, Ібука впритул зайнявся розробкою нових товарів, заповзятливий ж Моріта взявся за вирішення питань збуту.

Книга Акіо Марито Зроблено в ЯпонииВ своїй книзі спогадів «Зроблено в Японії» Акіо зізнавався, що знайомство з Масару виявилося для нього одним з найбільших подарунків долі.

Спочатку в штаті було всього 20 співробітників. Чи Могли вони уявити, що через десятиліття колектив компанії збільшитися в 8000 разів?!

Незважаючи на збільшену чисельність, і зараз співробітники Sony сприймають один одного як одну сім'ю. У цьому вони перейняли філософію Акіо Моріта, блискучого менеджера, який умів згуртувати та мобілізувати колектив на виконання поставлених завдань.

Він чудово розумів, що «як би ви були щасливі... розумні або спритні, ваша справа і його доля знаходяться в руках тих людей, яких ви наймаєте». Моріта прагнув особисто знати кожного співробітника і для зміцнення робочих стосунків практично щодня спілкувався з молодими менеджерами нижньої ланки під час обіду.

Структуру компанії зміцнила і система довічного найму, відроджена США на японських підприємствах в повоєнний час. Але так як Sony завжди відрізнялася від інших японських підприємств відкритістю перед новими ідеями і гнучкістю, керівництво компанії враховувало потреби працівників, впроваджуючи практику їх перекладу з однієї роботи на іншу в межах компанії.

На перших порах фірма розташувалася на 4-му поверсі обгорілого універмагу в зруйнованому центрі Токіо, але незабаром переїхала в старий район столиці. Щоб потрапити в "новий офіс", слід було нагнутися і пройти під білизняними мотузками, на яких сусіди сушили пелюшки.

Це так шокувало родичів Моріта, які відвідували його, що вони доповідали батькам, що Акіо став анархістом. Проте, батько Моріта неодноразово давав у борг на розвиток компанії. «Матеріальна допомога» принесла йому непогані дивіденди – згодом він став одним з найбільших акціонерів Sony.
На що ж винахідники витрачали отримані гроші?

Ібука і Моріта не відразу знайшли себе в бізнесі. Вони жадали створювати щось принципово нове, але спочатку випускали то приставки для радіоприймачів, то електричні рисоварки, то подушки з підігрівом.

Перша розробка і перший серійний продукт Sony

Пошуки своєї справи увінчалися успіхом через 3 роки.

У 1949 Моріта купив американський магнітофон, поєднавши приємне з корисним – і музику можна було послухати, і придбання розібрати і досліджувати.

Носієм інформації в магнітофоні служила ненадійна і дорога дріт, і японські інженери надихнулися ідеєю створення стрічкового магнітофона. Стрічковий носій мав більш високу точність відтворення і дозволяв легко змінювати запис-досить було вклеїти новий фрагмент стрічки в потрібне місце.

Ідея нового товару не була сприйнята співробітниками компанії «на ура» – занадто довго вони вислуховували фантастичні ідеї Масару і вже не сильно їм довіряли. Потрібно терміново довести колегам (а особливо бухгалтеру), що проект коштував грошей і зусиль.
Переконати головбуха у своїй правоті Ібука і Моріта вирішили звичним для нас способом – повели в ресторан. Поки той наминав за обидві щоки, приятелі розхвалювали свою ідею. Незабаром бухгалтер на ситий шлунок і не цілком тверезу голову дав «добро» на наукові дослідження.

Компанія приступила до розробки власного стрічкового носія для звукозапису. В якості основи спочатку використовувався целофан, який розрізався на довгі смуги і покривався експериментальними складами. Але навіть міцні сорти целофану після пари прогонів через стрічкопротяжний механізм розтягувалися і спотворювали звук.

Наступним матеріалом для магнітної стрічки став якісний папір. Її нарізали і склеювали вручну, так що засновники компанії дійсно "доклали руки" до створення продукту. Але і папір теж не годилася.

Після того, як компанія роздобула пластик і розробила власну технологію його застосування, справа зрушила з мертвої точки.

Що стосується магнітного покриття стрічки, то японські дослідники отримували його з оксалату заліза, який попередньо обсмажували на сковорідці!

Мені б хотілося, щоб ви ясно уявили, що спочатку в компанії ніхто толком не знав, як робити цю магнітну стрічку, але, тим не менш, це нікого не зупинило. І вже в 1965 році компанія IBM для запам'ятовуючих пристроїв в комп'ютерах вибрала стрічку саме Sony.

У 1950 році був випущений перший стрічковий магнітофон. Він важив 35 кг і коштував 170000 ієн, тобто 472$ (технічний фахівець після університету тоді отримував 30$ в місяць).

Перший японський магнітофон від Sony

Технічна новинка подобалася всім, але не продавалася – винайти унікальні технології і товар виявилося не достатнім. Моріта зайнявся маркетингом і зумів знайти споживачів, які побачили в магнітофоні не дорогу іграшку, а корисну річ. Верховний суд Японії закупив відразу 20 магнітофонів у зв'язку з нестачею стенографістів в післявоєнний період. Наступним ринком збуту стають школи.

У 1952 році, після поїздки Ібука в США, партнери загорілися ідеєю купити ліцензію на транзистор, який вирішив би питання зменшення габаритів радіоприймачів. На наступний рік Моріта їде в Нью-Йорк, щоб завершити справу з придбання патенту.

В ході досліджень в області транзисторів, співробітники компанії відкрили і описали тунельний ефект в діодах, Лео Есакі згодом отримав Нобелівську премію.

У 1955 році Акіо вирішує змінити назву компанії – з важковимовною «Токіо цусін коге» важко завоювати західний ринок.

Бізнес японських інженерів був пов'язаний зі звуком, у зв'язку з чим відправною точкою стало слово «sonus» (лат. «звук»), за змістом підходило також сленгове «sonny» (англ. «синок»), як називали тоді тямущих хлопців. Викресливши одну букву З "sonny", в японській мові звучить як "втратити гроші", Моріта і отримав "sony".

Як змінювався логотип Sony

Так корпорація придбала просте і запам'ятовується назва, яке стало не тільки ім'ям компанії, але і маркою товарів, що випускаються.

У 1955 році Sony представляє перший в Японії транзисторний радіоприймач TR-55. Два роки тому компанія випускає на ринок США перший «кишеньковий» приймач TR-63, прозваний «початком кінця американської промисловості в області побутової електроніки».

У просуванні свого товару Sony пішов на хитрість – найперші «кишенькові» приймачі все-таки були трохи більше кишені класичної чоловічої сорочки. Для представників компанії, що рекламують новинку, були випущені спеціальні сорочки зі збільшеними кишенями, в які приймачі вже вміщалися!

У 1960 році Sony представляє світу перший транзисторний телевізор. Справа в тому, що в той час телевізори були неймовірно величезними тому що працювали на електронних вакуумних лампах. Транзистори були набагато менше в розмірах. Японці хотіли за допомогою транзисторів зменшити розмір телевізорів, з чим вони блискуче впоралися.

У 1961 році з'являється перший в світі портативний телевізор.

Цех по збірці перших портативних телевізіорів Sony

Пристрій викликав справжній фурор серед споживачів навіть не дивлячись на високу вартість. Це дозволило

У 1961 році, через 15 років після заснування бізнесу, представництво компанії в США "Sony Corporation of America" стає першим японським підприємством, що увійшло в списки Нью-Йоркської фондової біржі. Випуск акцій приносить її засновникам 4 млн. доларів! Тоді вартість однієї акції склала 1,75$, зараз цінний папір компанії можна придбати в середньому за 18$ (дані травня 2014 року).

Це не найвища вартість акцій компанії Sony, найвищої вартості акції досягали в березні 2000 року і коштували тоді майже 150 доларів за акцію. Нижче наведено графік зміни вартості акції компанії. Картинку можна збільшити, клікнувши по ній:

Історія успіху компанії Sony [історія створення і розвитку японського бренду]

 

У 1963 році компанія представляє новинку – перший у світі транзисторний касетний відеомагнітофон.

XVIII Літні Олімпійські ігри 1964 року, що проводяться в Токіо, сприяли зростанню попиту японців на кольорові телевізори - всі хотіли стежити за ходом змагань (у підсумковому заліку Японія тоді зайняла 3-е місце, поступившись США і СРСР). Sony успішно освоює ринковий сегмент портативних телевізорів, де не зустрічає конкурентів.
У чому ж полягає секрет успіху компанії?

Зазначимо чітку організацію системи менеджменту – для ефективного виконання завдань структура компанії поділялася на групи (база наукових знань, проектна, бізнес-група), мають свої функції, але тісно взаємодіють між собою.

Крім таких об'єктивних факторів, як нові технології і грамотне управління компанією, свою роль зіграла і акуратність японців, яка, як вважав Моріта, у них в крові: «Бути може, це якось пов'язано з тієї старанністю, з якою нам доводиться вчитися малювати складні ієрогліфи нашої мови».

 

У 1968 році Sony починає виробництво кольорового телевізора з кінескопом «Тринитрон», за створення якого Національна академія телебачення через 4 роки нагородить компанію премією «Еммі».

Технологічний прорив Sony - кінескопи Trinitron

У 1971 році Sony представляє перший у світі професійний касетний формат "Ю-Матік". Відеомагнітофони цього формату стали першими програвачами, в яких плівка розташовувалася в закритому корпусі. Компанія «Форд мотор» для навчання своїх механіків і продавців купила відразу 5000 цих відеомагнітофонів.

У 1975 році з'являється «Бетамакс» – формат відеозапису для побутового використання; тоді ж з'являється і побутової касетний відеомагнітофон.

Відеомагнітофони Betamax

В 1979 році компанія випускає перший портативний касетний аудіоплеєр з навушниками Walkman. Ідея його створення належить Моріта, який помітив, що людей, які не бажають розлучатися з улюбленою музикою, безліч навіть його дочка, як-то повернувшись з поїздки, першим ділом не привіталася з матір'ю, а побігла до магнітофона.

Легендарний Walkman від Sony

У 1980 році компанія представляє «Бетакам» – формат півдюймових касет для побутового використання.

У 1983 році Sony спільно з Philips випускає перші компакт-диски. Спочатку планувалися диски діаметром 11,5 см, але за наполяганням Sony розмір було збільшено до 12 см – компанія хотіла, щоб на диск можна було повністю записати 9-ю «хоральну» симфонію Бетховена тривалістю 74 хвилини.

Перші компакт-диски Sony

Найбільш «урожайним» на інноваційні розробки стає 1990 рік – Sony випускає близько півтисячі нових продуктів!

У 1994 році компанія виводить на японський ринок ігрову приставку PlayStation. Ця приставка завоює широкий ринок, увійшовши навіть в народний фольклор:

На уроці російської мови:

Вчителька: Які приставки ви знаєте?

Вовочка: Xbox і Sony PlayStation.

До речі, ці ігрові приставки популярні не тільки серед школярів. Смішна реклама Sony наочно показує, як ігрова консоль перетворює дорослого чоловіка в дитину.

У 90-ті з'являються цифрові фотоапарати Cyber-Shot, персональні комп'ютера VAIO, DVD-відеопрогравачі, карти пам'яті Memory Stick і багато іншого.

У 1997 році йде з життя Ібука Масару, в 1999 році-Акіо Моріта. Їх творчий тандем, що триває понад півстоліття, привів Sony до вершин успіху. У рядках, присвячених прощанню з Масару, говориться: "кожен співробітник, починаючи з Акіо Моріти, працював, щоб мрія Масару Ібукі збулася". Можна сказати, що заповітне бажання Масару здійснилося – справа життя японських бізнесменів, компанія Sony, як і раніше живе, розвивається і завойовує довіру все нових покупців.

У 2001 році Sony спільно зі шведською компанією Ericsson засновує підприємство, що спеціалізується на мобільних телефонах і аксесуарах. У 2011 році, викупивши у партнерів їх частку, Sony стає одноосібним власником Sony Ericsson і перейменовує компанію на Sony Mobile Communications.

З новою товарною маркою «Xperia» компанія зміцнює свої позиції на ринку смартфонів.

З 2005 року компанія починає випускати телевізори під новою торговою маркою «BRAVIA», і вже в 2006-му займає 1-е місце в світі з продажу плазмових телевізорів.

Що стосується нашого ринку, то в Росії історія Sony почалася в 1991 році. У 1997-му компанії належала найвища частка російського ринку продажів телевізорів – 22%. У 2013 році Sony була відзначена національною премією «Продукт року», отримавши цілих 9 нагород.
Sony вмирає?

Однак не все так безхмарно. Справа в тому, що за минулі п'ять років, не рахуючи 2013 року, компанія Sony є збитковою. Тобто вона чотири роки не отримувала прибутку, крім 2013 року.

Збитки викликані скороченням світової частки Sony у виробництві майже всіх видів електроніки. Лідируюче положення японського виробника похитнули компанії азіатських країн (Південна Корея, Тайвань і Китай), з дешевою робочою силою яких конкурувати виявилося не просто.

Землетрус в 2011 році в Японії призводять до вимушеного простою підприємства і додаткових збитків.

Міцна національна валюта також зіграла негативну роль – високий курс ієни збільшив вартість японських товарів і зробив експорт менш вигідним.

Багато аналітиків пророкують швидку кончину Sony і радять продавати акції цього концерну.

Історія успіху компанії Sony [історія створення і розвитку японського бренду]

Для фінансування програми з реструктуризації бізнесу компанія продає деякі належні їй Офісні будівлі.

Так, продаж 37-поверхового хмарочоса площею 76 тис. кв. м. на Манхеттені принесли Sony в 2013 році трохи більше 1 млрд. доларів. Протягом 3-х років Sony ще буде орендувати належні їй раніше площі.

Для зниження витрат вже прийнято рішення скоротити до 5 тисяч робочих місць, а також продати підрозділ з випуску комп'ютерів і ноутбуків Vaio. Напрямок з випуску телевізорів планується виділити в окрему компанію.

Не знаю чим це пов'язано, можливо, з тим, що батьки засновники пішли в інший світ. Вони відійшли від справ в середині дев'яностих, але до самих останній днів продовжували консультувати і допомагати колегам.

    Масару Ібука народився 11 квітня 1908р., помер – 19 грудня 1997р.
    Акіо Моріта народився 26 січня 1921р., помер – 3 жовтня 1999р.

У 2000 році вартість акцій Sony досягла історичного максимуму (149,71$), а потім стала стрімко знижуватися. Історичного мінімуму вони досягли в листопаді 2012 року, коли коштували 9,74$ за акцію.

З відходом з життя своїх засновників Sony ніби втратила нюх на модні і надзвичайно цікаві гаджети. Компанія стала зовсім іншою. Ще зовсім недавно компанія була справжнім першопрохідцем в світі електроніки і вела ринок за собою.

При Морите нові продукти та інновації ставилися в главу кута розвитку компанії. З приходом нових менеджерів, навчених за програмами МВА, інновації відійшли на другий план, а на перший поставили скорочення витрат виробництва, збільшення обсягів виробництва і продажів вже наявних продуктів.
Раніше менеджмент компанії приділяв 85% свого часу питань, пов'язаних з дослідженнями та розробками, 10% кадрових питань і лише 5% — фінансів.

Зараз більшу частину часу планерок керівництва присвячено тому, як наростити обсяги випуску, як уникнути витрат на власні дослідження та інновації на користь масового виробництва чужих напрацювань, як продовжити термін амортизації обладнання і інших способів зниження витрат виробництва.

Колись найпопулярніші Walkman-и потіснили з ринку iPod - и, які, ДО РЕЧІ, з'явилися в 2001 році. Але ж вони міцно утримували пальму першості на цьому ринку протягом майже 20 років.

До речі, в 2006 році корпорації Sony дісталися всі технологічні напрацювання від лідерів у фото сфері компанії KONICA-MINOLTA, які згорнули в 2006 році виробництво фотоапаратів. Варто відзначити, що компанії Konica і Minolta, що об'єдналися тільки в 2003 році, вважалися корифеями японського фотовиробництва.

Обидві компанії існують з початку XIX століття. Тільки Konica спеціалізувалася на виробництві далекомірних камер, фотоплівки, паперу і систем фотодруку, а Minolta спеціалізувалася на виробництві дзеркальних фотоапаратів і оптики, причому досить високого класу і цінувалася не тільки любителями, але і професійними фотографами в усьому світі.

Сьогодні Sony випускає величезну кількість різноманітних фотоапаратів, оснащених висококласної оптикою Carl Zeiss, легендарного німецького концерну, з яким японська корпорація тісно співпрацює з 1995 року.

Sony залишається бути Sony, зовсім як в слогані минулих років - » it's a Sony «(»це Соні").

Зараз у компанії новий слоган. У 2009 році на зміну знаменитій рекламній фразі " like.ні.other» ("як ніхто інший") прийшла нова - " make.believe» («втілити в реальність»). Цей девіз точно відображає філософію компанії про те, що мрії повинні збуватися, а задумане – здійснюватися; і втілювати ідеї в життя якраз і допомагає Sony.

Логотип залишився колишнім, зараз використовується торговий знак зразка 73-го року. Ще в 1981 році, в рамках святкування 35-річчя заснування Sony, емблему компанії планували змінити. Але тоді, перебравши варіанти, Ібука вирішив, що жоден із запропонованих не краще існуючого. Та й навіщо щось змінювати, якщо саме такими літерами, простими і виразними, Sony вписала своє ім'я в список фірм-новаторів? Будемо сподіватися, що нове керівництво компанії згадає про колишні перемоги і традиції і поверне собі втрачену велич колись гримів по всьому світу бренду!

З 2008 року компанія є учасником глобального проекту Eco-Patent Commons, створеного для вирішення екологічних проблем. Компанії-учасниці проекту відкривають вільний доступ до своїх патентів на технології та винаходи, які можуть поліпшити екологічну обстановку.

Sony взагалі відноситься до однієї з найбільш екологічно-орієнтованих компаній. У 2013 році в рейтингу "самі" зелені "бренди", що складається агентством Interband на основі 83 критеріїв, компанія зайняла почесне 11 місце.

У ряді своїх еконовинок Sony використовує кінетичну енергію. Щоб зарядити цифровий фотоапарат «покрути і клацай», треба покрутити його корпус, а «підживити» стереонавушники «потягни і грай» можна, витягнувши провід з корпусу.

Фахівцями Sony були розроблені нові «биобатареи», що виробляють електроенергію шляхом розщеплення глюкози під дією ензимів.

До 2050 року, згідно з графіком екологічних заходів, компанія планує досягти нульових викидів парникових газів, як для своїх заводів, так і для виробленої продукції.

Особисто мені подобається ця компанія і надійність, вироблених нею пристроїв. Єдине побажання, щоб вона йшла в ногу з часом і не відставала від таких геніїв і новаторів індустрії як Apple або Samsung, які не бояться відкривати нові ринки, створювати нові продукти і тенденції в світі побутової електроніки.